School Appointments

Last Updated: 06 March 2019

Quick links on this page:
Administrative Council | School Duties | Committees

Administrative Council

Shee Soon Chiew

Principal (chair)
Dr Shee Soon Chiew

Business Manager
Gerald Jauwena
Vice Principal
Ho Mei Ling

Fam Saw Ching

Chaplain
Fam Saw Ching

Teo Lay Yin Esther

HOD (Primary)
Teo Lay Yin Esther
Ang Choon Kiat Thomas
Registrar (Operations)
Ang Choon Kiat Thomas
School Duties  
Agent Recruitment, Training & Management (Integrity) Gerald Jauwena (I/C)
Millicent Ilao Dagos
Julinda Tandela
 
CCA Coordinator (Responsibility & Caring) Shanty Chandra  
Chapel AV Crew (including lights, aircon, lock doors)(Responsibility) Yew Hong Qi John (I/C)
Hutabarat Matthew Christian
Laduil Bin Sigandol
Trained Students
 
Church Visitations (Trust in God) Fam Saw Ching (I/C)
Yew Hong Qi John
 
Discipline (Responsibility & Integrity) Discipline Mistress: Teo Lay Yin Esther (I/C)
Assistant Prefect Mistress:  Ho Siew Hiang Agnes, Tai Tzu-Hsiu
Prefect Mistress & Detention Coordinator: Seet Geok Kee Patricia
Registrar (Operations): Ang Choon Kiat Thomas
Detention Coordinator: Kajonsakpaisit Monta 
Chaplain: Fam Saw Ching
Counsellor: Koh Khoon Geok
Youth Worker: Yew Hong Qi John
 
E-learning Coordinator (Responsibility) Teo Lay Yin Esther (I/C)
Ho Siew Hiang Agnes
Lee Yi You
 
Flag-Raising Ceremony/Assembly (Respect & Trust in God) Command, Pray:
Ang Choon Kiat Thomas (Mon)
Fam Saw Ching (Tue)
Ho Siew Hiang Agnes (Wed)
Ho Mei Ling (Thu)
Teo Lay Yin Esther (Fri)
 
Immigration Liaison (Responsibility & Integrity)   Ang Choon Kiat Thomas (I/C)
Juilnda Tandela
 
Information Technology (Responsibility) Gerald Jauwena (Overall I/C)

Integration of Info System:
Ang Zhi Hui Theresa (I/C)
Julinda Tandela
Niazpasha Raja
Murtin bin Santim
Pang Chee Kiong

Website and Facebook:
Lee Yi You (I/C)
Ang Zhi Hui Theresa

 
Prefectorial Board (PB) (Responsibility) Ho Siew Hiang Agnes
Assistant Prefect Mistress: Tai Tzu-Hsiu
Detention Coordinator: Kajonsakpaisit Monta
Security, Emergency, Evacuation (Responsibility) Devikala Somasundaram (I/C)
Gerald Jauwena
Julinda Tandela
Murtin Bin Santim
Jeff Bin Josh
Laduil Bin Sigandol
Pastoral Care Services (Trust in God) Fam Saw Ching (I/C)
Yew Hong Qi John
Koh Khoon Geok
Invitees:
a. Pastor Foo Chee Fah
b. Bible teachers
Committees  
Academic Resources(Caring) Niazpasha Raja (I/C)
Ho Siew Hiang Agnes
Chuah Gim Har (Primary School)
Chong Sin Pei (Secondary School)
Alumni (Trust in God) Gerald Jauwena (I/C)
Shee Soon Chiew (Advisor)
Lee Yi You
Kwa Lay Choo
Career Committee (Perseverance) Yew Hong Qi John (I/C)
Koh Khoon Geok
Tien Sin Tay
Community Service Day (Caring) Vivian Colanse Bana (I/C)
Ho Siew Hiang Agnes (Advisor)
Lee Sheau Chen (Assistant)
Chia Han Ning
Seet Geok Kee Patricia
Teo Lek Ong Esther (Secondary School)
Millicent Ilao Dagos
Leong Yoke Fong
Community Service Project (Caring) Fam Saw Ching (I/C)
Koh Khoon Geok
Liu Kaichen
Good Chinese Week (Perseverance) Harsen Tan (I/C)
Tai Tzu-Hsiu (Advisor)
All Chinese Teachers
Good English Programme (Caring) Teo Lay Yin Esther (I/C for Primary School)
Primary 1 - 6 English Teachers

Huang Xinru (I/C for Secondary School)
Ho Mei Ling (Advisor)
PS1F, S1-S4 English Teachers
Good Suggestion Award Committee (Integrity) Ang Choon Kiat Thomas (I/C)
Lee Yi You
Graduation Committee (Perservance) Seet Geok Kee Patricia (Primary School)
Chuah Gim Har (Primary School)
Teo Lay Yin Esther (Primary School)

Tan Wai Ling (Secondary School)
Goh Yong Siang Vincent (Secondary School)
National Day Celebrations (Respect) Chow Yiing (I/C)
Teo Lay Yin Esther (Advisor)
Goh Yong Siang Vincent
Paulraj Maria Jeeva
Tien Sin Tay
Cipriano Daphne Foliente
Orientation Camp (Cooperation) Shanty Chandra (I/C for Primary School)
Teo Lay Yin Esther
Shee Mei-Xian

Yew Hong Qi John (I/C for Secondary School)
Ang Choon Kiat Thomas
Parent-Teacher Conference (Cooperation) Tien Sin Tay (I/C)
Ang Zhi Hui Theresa
Julinda Tandela
Teng Fui Ling
PE Committee (Responsibility) Siew Swee Chin (I/C)
Liu Kaichen
PE Teachers
Personal Data Protection Act (Respect) Gerald Jauwena (I/C)
Julinda Tandela
Lee Yi You
School Newsletter & Annual (Integrity) Pua En Ning (I/C)
Chong Sin Pei
Sports Day Committee (Perseverance & Cooperation) Siew Swee Chin (I/C for Primary School)
Marcella Jikson (Assistant)
Pang Chee Kiong
Foo Hon Min Edmund

Chung Wai Leng (I/C for Secondary School)
Wee Bian Hua Ivan (Assistant)
Liu Kaichen

Tai Tzu-Hsiu (Advisor)
Yeo Kooy Huay
Caroline Chan May Lene (School Nurse)
Staff Welfare (Caring) Koo Mui Kin (I/C)
Shanty Chandra (Advisor)
Aaron Choo Yong Chern
Del Valle Karen Ciriaco
Teacher’s Day Celebration (Respect) Ho Siew Hiang Agnes
Tai Tzu-Hsiu
Lee Sheau Chen
Wan Kep Ru
Time-tabling Committee (Responsibility) Niazpasha Raja (I/C)
Ang Choon Kiat Thomas (Advisor)